Ostatnie kilka lat pokazało światu, że ludzie mogą produktywnie pracować z domu. Amerykańskie badanie przeprowadzone przez Texas A&M Ergo Center z udziałem ponad 40 000 pracowników biurowych, którzy przestawili się na pracę z domu wykazało, że po upływie około czterech do sześciu tygodni od transformacji ich wydajność wróciła do poprzedniego poziomu.
Niedawna ankieta firmy Microsoft wykazała, że 73% pracowników z zadowoleniem powita elastyczne opcje pracy zdalnej w przyszłości. Ten trend oznacza, że firmy nie potrzebują tak dużo przestrzeni biurowej jak wcześniej. Ale jak będzie wyglądało takie hybrydowe miejsce pracy? Wiele firm, w tym Amazon, zaczęło podążać podobną ścieżką, wyznaczając kilka dni roboczych dla pracowników pracujących z domu. Dlatego możemy spodziewać się, że współczynnik zajmowania przestrzeni biurowej w ciągu każdego dnia tygodnia będzie wkrótce zbliżony do 60%.
Lepiej przestaw się na elastyczność
Elastyczność jest kluczem do sukcesu w hybrydowym środowisku pracy. Ostatnie przyspieszenie w dziedzinie nowych technologii i platform sprawiło, że Microsoft Teams i Zoom stały się narzędziami stosowanymi w gospodarstwach domowych do pracy. Teraz koncentrujemy się na tym, w jaki sposób możemy jeszcze bardziej wykorzystać technologię, by zapewnić ludziom pracującym z domu takie same doświadczenia jak osobom pracującym w biurze.
Musimy jednak pamiętać o tym, w jaki sposób utrzymujemy między sobą łączność, gdy komunikacja przechodzi z życia codziennego do Internetu. Zniknęły żarciki przy ekspresie do kawy, czy reakcje na gorąco, gdy jakiś kolega otrzyma interesującą wiadomość.

Ta rzeczywistość ma wpływ na wszystko; począwszy od wydajności w zespołach i indywidualnego dobrostanu po politykę firm — jak powinny zatrudniać i motywować swoich pracowników.
Wiele osób przewiduje, że biuro zmieni się w coś więcej niż tylko miejsce pracy. W zasadzie stanie się ono swoistym terminalem łączącym. Rezerwacje biurek oraz zakwaterowanie w hotelu staną się bardziej powszechną praktyką, a układy przestrzeni będą bardziej skoncentrowane na tym, jak ludzie spotykają się w pracy oraz towarzysko. Bardziej powszechne może stać się podążanie śladami dużych firm, takich jak Google, które redukują lub przeprojektowują przestrzeń biurową, by stworzyć nową wartość dla firmy, zespołów i poszczególnych osób.
Ekologiczne rozwiązania na wiele sposobów
Zrównoważony rozwój to popularne słowo od jakichś 15 lat, ale wiele osób obawiało się wprowadzić zmiany w swoich zakładach i procesach ze względu na koszty. Teraz, gdy tradycyjne miejsca pracy wymagają przekształceń w celu ich dostosowania do hybrydowych metod pracy, można również wziąć na tapetę inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Niedawna ankieta NEXT wykazała, że pracownicy biurowi nie chcą pozostawać w biurach, w których kiedyś pracowali. Chcą przestrzeni z naturalnym światłem i odnawialnymi źródłami energii, bez przedmiotów jednorazowego użytku. Chcą pracować w zrównoważonych biurach przyszłości i chętnie wybierają firmy i miejsca pracy, które oferują tego typu korzyści środowiskowe. To coś, co wpływa nie tylko na środowisko, ale także na dobrostan psychiczny i fizyczny.
Z dużym prawdopodobieństwem będzie to oznaczać nie tylko zmianę materiałów przeznaczonych na produkty biurowe na bardziej ekologiczne, ale również konieczność wprowadzenia do biura elementów zielonych i światła dziennego.

Według badań opublikowanych w czasopiśmie Journal of Clinical Sleep Medicine, pracownicy pracujący w pomieszczeniu z naturalnym światłem mają wyższą produktywność i cieszą się lepszym zdrowiem psychicznym. Co więcej, pracownicy korzystający z naturalnego światła w biurach lepiej sypiają, ponieważ to światło poprawia ich rytm dobowy.
Czas na wygodę
Trend łączenia przestrzeni mieszkalnych z komercyjnymi jest gorącym tematem już od dłuższego czasu, a obecnie koniecznością staje się jego uwzględnienie przy planowaniu lub budowie nowych przestrzeni lub przeprojektowywaniu istniejących.
Projektanci skupiają się teraz na tym, w jaki sposób zapewnić większy komfort i elastyczność w miejscu pracy i budują wszechstronność, która daleko odchodzi od tradycyjnego stylu „biurowych sześcianów”. Warto też pamiętać o wzbogaceniu kolorystyki, np. poprzez dodawanie kolorów inspirujących lub kojących. Projektanci mogą również wykorzystać ten trend jako narzędzie do tworzenia stref do współpracy lub do określenia, co warto zrobić w tym obszarze.

Zapewnienie pracownikom jak największego komfortu w środowisku pracy przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności będzie w nadchodzących latach głównym celem projektantów.