Skontaktuj się z Nami Tutaj

 

Adjust movement: Przejmij kontrolę i wyreguluj ruch siłownika I/O™

Możliwość sterowania ruchem, dostępna dzięki opcji Adjust movement w konfiguratorze Actuator Connect™, zapewnia pełną wszechstronność zastosowań siłowników LINAK® I/O™, dzięki dostępowi do różnych opcji sterowania, wirtualnych wartości granicznych oraz regulacji prędkości, co tym samym zapewnia całkowitą kontrolę nad działaniem napędu liniowego.


Hunter opowie Ci więcej o funkcjach opcji Adjust movement siłownika I/O, będącej jednocześnie jedną z wielu opcji, które można skonfigurować w konfiguratorze Actuator Connect dla interfejsu I/O.

Dowiedz się więcej o interfejsie LINAK I/O tutaj lub pobierz bezpłatną wersję najnowszego konfiguratora Actuator Connect.

Pobierz Actuator Connect

Jak najczęściej odbywa się sterowanie elektrycznym siłownikiem liniowym I/O™?

Elektryczny siłownik liniowy I/O jest sterowany za pomocą zintegrowanego sterownika lub mostka H, który odwraca polaryzację napięcia wejściowego silnika prądu stałego. To rozwiązanie pozwala wykorzystać zalety przełączania niskoprądowego, ponieważ już wysoki sygnał cyfrowy o natężeniu wynoszącym zaledwie kilka mA spowoduje uruchomienie siłownika.

Zintegrowany mostek H zapewnia możliwość sterowania szeregiem opcji z płytki drukowanej, takich jak m.in. prędkość i przyspieszanie.

Mostek H składa się z czterech przełączników, w tym przypadku tranzystorów, które są podłączone do zasilania na górze i na dole mostka H. Tranzystory pełnią tę samą funkcję co przełączniki mechaniczne. Mostek H w dość prosty sposób steruje ruchem siłownika do środka i na zewnątrz. Po włączeniu zasilania należy aktywować dwa tranzystory, aby prąd płynął po przekątnej - poza przyłączem silnika - umożliwiając obrót silnika w jednym kierunku.

Jak można wykorzystać sygnał analogowy do sterowania elektrycznym siłownikiem liniowym I/O™?

Siłownik I/O może być sterowany sygnałem analogowym. W tym przypadku dane wejściowe są zmienne i obsługują więcej niż tylko polecenie włączenia lub wyłączenia. Analogowy sygnał wejściowy można wykorzystać do sterowania położeniem lub prędkością.

W przypadku serwonapędów sygnał analogowy służy do sterowania położeniem siłownika. Odbywa się to za pomocą wejściowego sygnału analogowego 4-20 mA, który obejmuje całą długość skoku siłownika. Ta funkcja sprawdza się szczególnie w zastosowaniach z kilkoma położeniami docelowymi siłownika w trybie standardowego działania.

W przypadku trybu proporcjonalnego sterowanie przebiega podobnie jak w przypadku serwonapędu, ale sygnał analogowy służy do sterowania prędkością i kierunkiem siłownika. W trybie sterowania proporcjonalnego powszechnie stosowaną jednostką obsługową jest joystick, w którym pozycja środkowa jest neutralna, a przesunięcie joysticka do tyłu lub do przodu spowoduje przesunięcie siłownika w odpowiednim kierunku.

Czym są wstępne zdefiniowane pozycje siłowników?

Pozycje wstępnie zdefiniowane to przydatna opcja, jeśli chcesz, aby siłownik I/O za każdym razem przemieszczał się dokładnie do tego samego miejsca. Umożliwiają, na przykład, inicjowanie ruchu do położenia docelowego za pomocą panelu sterowania lub polecenia wysyłanego ze sterownika PLC. Sygnał wejścia cyfrowego powinien pozostać wysoki do momentu osiągnięcia położenia docelowego, natomiast nie wzrośnie poza ten punkt.

Co to jest tryb uczenia się siłownika?

Tryb uczenia pozwala siłownikowi nauczyć się nowego punktu ogranicznika krańcowego. Opcja ta opiera się na zdefiniowanych wstępnie strefach długości skoku i wartości granicznej prądu w celu aktywowania nowego ogranicznika krańcowego, tak jak w sytuacji zablokowania. W niektórych przypadkach korzystne może okazać się zastosowanie funkcji ruchu powrotnego, która umożliwia uczenie się nowych ograniczników krańcowych, znajdujących się w niewielkiej odległości od blokady mechanicznej, co może potencjalnie wydłużyć żywotność siłownika i zapewnić płynniejszy ruch.

W trybie uczenia się można również ustawić prędkość siłownika – jeśli chcemy, aby po nauczeniu się przeszkody siłownik pracował z mniejszą prędkością.

Tryb uczenia się można włączyć bezpośrednio w konfiguratorze Actuator Connect™ lub przez skrócenie przewodów czerwonego i czarnego.

Aktywacja trybu uczenia się za pomocą przewodów ułatwia rozpoczęcie tego procesu bezpośrednio w aplikacji - nawet wielokrotnie w całym okresie eksploatacji siłownika. Siłownik zachowa strefę, prędkość i wartości graniczne prądu definiowane w momencie zamówienia lub skonfigurowane w Actuator Connect i wykorzysta je do ustawienia nowych limitów wirtualnych.

Czy wiesz, że...

W menu głównym konfiguratora Actuator Connect w zakładce Wiring diagram znajdziesz aktualny schemat elektryczny podłączonego siłownika.

Jest to o tyle istotne, że interfejs I/O oferuje różne opcje wejść i wyjść danych, które umożliwiają sterowanie pracą siłownika i dostosowanie go do aktualnych potrzeb.

Parametry wejść i wyjść można skonfigurować bezpośrednio w konfiguratorze Actuator Connect – schemat elektryczny zostanie odpowiednio zaktualizowany.

Masz pytanie?

- Nasz zespół z przyjemnością udzieli Ci pomocy w kwestiach technicznych, przy realizacji nowych projektów oraz wszelkiego innego wsparcia.

Kontakt