Diagnostics
Czasami zdarza się, że coś przestaje działać — w takiej sytuacji użytkownik zmuszony jest do zidentyfikowania przyczyny problemu.
Diagnostics pod kątem rozwiązywania problemów może pomóc uniknąć niepotrzebnych przestojów w obrębie poszczególnych zastosowań oraz przeprowadzić użytkownika przez proces rozwiązywania danego problemu. Jest to funkcja wchodząca w skład interfejsu LINAK® I/O™, będąca jednocześnie jedną z wielu opcji, o które można wzbogacić swój siłownik w celu czerpania korzyści z jeszcze inteligentniejszego napędu liniowego.
Poniżej znajdziesz krótki opis 3 etapów rozwiązywania problemów, oferowanych przez funkcję Diagnostics. Wszystkie z tych funkcji można skonfigurować w oferowanym przez nas konfiguratorze Actuator Connect™.
Siłowniki ze zintegrowanym sterownikiem IC Integrated Controller™ firmy LINAK® to wszechstronne rozwiązanie, które zapewnia możliwość dostosowania go do indywidualnych wymagań i potrzeb klienta. Skonfiguruj swój siłownik za pomocą intuicyjnego konfiguratora Actuator Connect™.
Tutaj pobierzesz bezpłatną wersję najnowszego konfiguratora Actuator Connect.
1. Wyposaż swój siłownik w przezroczyste złącze i diodę LED
— szybka diagnostyka dzięki prostej kontroli wzrokowej
Siłownik może zostać wyposażony w przezroczyste złącze i diodę LED. Umożliwia to szybką diagnostykę dzięki łatwej kontroli wzrokowej.
Światło emitowane przez diodę LED umieszczoną na nadruku wewnątrz siłownika może zostać wykorzystane do szybkiego określenia, czy siłownik działa zgodnie z założeniami, czy też wskazuje usterkę, której należy się bliżej przyjrzeć.
Oprócz wizualnej informacji o aktualnym stanie urządzenia, opcję tę można również wykorzystać do identyfikacji siłownika przed sparowaniem go za pomocą technologii Bluetooth®.
W przypadku pełnej sprawności siłownika, dioda LED będzie świecić się na zielono. Zmiana koloru może oznaczać usterkę siłownika.
2. Przesyłaj kody błędów bezpośrednio do sterownika/PLC
— wykorzystaj wyjście cyfrowe do łatwego rozwiązywania problemów
W LINAK wiemy, jak ważny jest czas sprawnego działania, dlatego wadliwy siłownik należy jak najszybciej naprawić lub wymienić.
W przypadku zastosowań, w których przestoje absolutnie nie wchodzą w grę, firma LINAK oferuje możliwość korzystania z kodów błędów w postaci wyjścia cyfrowego, co tym samym ułatwia rozwiązywanie problemów. Wyjście cyfrowe umożliwia odczytywanie poszczególnych kodów błędów. W zależności od typu błędu, w ciągu 10 sekund siłownik wyśle do sterownika (PLC) określoną liczbę impulsów.
Łatwa procedura rozwiązywania problemów związanych z systemem oszczędza czas, oferując metody rozwiązywania problemów, które w przeciwnym razie mogłyby zakończyć się niepotrzebną wymianą.
Szukasz bardziej szczegółowych informacji na temat typów błędów i możliwości ich rozwiązywania? W takim razie zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem dotyczącym rozwiązywania problemów.
3. Poznaj bieżący stan i dziennik błędów historycznych
— identyfikuj schematy błędów dzięki rozwiązaniu Actuator Connect
Jeżeli w siłowniku wystąpi błąd, możliwe będzie określenie dokładnej przyczyny, która spowodowała zatrzymanie. Możliwość analizy danych dotyczących stanu urządzenia i diagnostyki przyczynia się do skrócenia czasu przestojów.
W dzienniku błędów przechowywane są informacje dotyczące 5 ostatnich błędów związanych z siłownikiem, a także częstotliwości ich występowania. Każde zdarzenie posiada przypisany do niego znacznik czasu umożliwiający porównanie z całkowitym czasem pracy siłownika.
Następnie, dane te mogą zostać wykorzystywane do identyfikacji wzorców/trendów, co pozwala uzyskiwać szczegółowe informacje na temat potencjalnie często występujących przyczyn błędów.